UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro kontrolieriai kartu su Marijampolės savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistais Marijampolės savivaldybės teritorijoje pradės aktyviai kontroliuoti, kaip gyventojai rūšiuoja atliekas į komunalinių atliekų konteinerius: ar žaliosios atliekos tvarkomos pagal reikalavimus, t. y. kompostuojamos savo valdose arba išvežamos ir perduodamos sutvarkyti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles.
Didelių gabaritų atliekų ir kitų atliekų palikimas prie komunalinių atliekų konteinerių arba kitose neleistinose vietose laikomas savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimu. Administracinių nusižengimų kodekse už tai numatyta bauda nuo 30 iki 140 eurų, o už pakartotinai padarytus nusižengimus – nuo 140 iki 600 eurų.
Dar kartą primename, kad į mišrioms komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius draudžiama mesti: obuolius, jų išspaudas, kitų vaisių krituolius, išrautas piktžoles, nuimtų daržovių lapus ir panašias žaliąsias atliekas.
Visose Marijampolės apskrities savivaldybėse yra įrengtos aplinkosauginius reikalavimus atitinkančios žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės (ŽAKA), į kurias gyventojų atvežtos atliekos neribotais kiekiais priimamos nemokamai. Nedidelius kiekius smulkesnių (smulki frakcija iki 30 cm) žaliųjų atliekų galima pristatyti nemokamai į apskrityje veikiančias 8 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (DGASA). Aikštelių kontaktus rasite: https://www.dgasa-zaka.org/.
Primename, kad žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėse priimamos:
- želdynų genėjimo ir sodo atliekos, nukritę medžių lapai, nupjauta žolė, gėlės, piktžolės;
- vaisių, daržovių atliekos;
- medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros;
- smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos.
Įsidėmėkite – jos neturi būti su priemaišomis.
Susikaupusius naudoti nebetinkamus daiktus ar atliekas, kuriuos dėl per didelio dydžio ar dėl to, kad yra pavojingi, draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų ir į antrinių žaliavų ir pakuočių rūšiavimo konteinerius, galima pristatyti į specialias surinkimo aikšteles. Marijampolės savivaldybėje veikia 2 didelių gabaritų surinkimo aikštelės:
- Marijampolės DGASA (Vokiečių g. 10, Marijampolė)
- Uosinės DGASA (Uosinės k. 4, Marijampolės sav.).
Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse nemokamai iš gyventojų priimamos šios atliekos:
- didelių gabaritų atliekos (baldai, dviračiai, kiti dideli namų apyvokos daiktai);
- pakuočių atliekos, įskaitant antrines žaliavas (popieriaus, kartono, plastiko, stiklo, metalo atliekos);
- elektros ir elektroninės įrangos atliekos;
- ne daugiau kaip 5 lengvųjų automobilių padangos;
- buityje susidarančios pavojingos atliekos (baterijų, akumuliatorių, tepalų, buitinės chemijos atliekos ir kita);
- statybos ir griovimo atliekos: per metus ne daugiau kaip 200 kg iš vieno fizinio asmens ir iki 30 kg per metus statybinių medžiagų, turinčių asbesto, iš vieno fizinio asmens.
Norėdami užsakyti stambiagabaričių, pavojingų atliekų ir buitinės elektronikos išvežimo paslaugą gyventojai turi kreiptis tel. 8 800 54 113, registracija taip pat vyksta ir el. paštu .
Užsiregistravę gyventojai stambiagabaričių, pavojingų atliekų ir buitinės elektronikos surinkimo grafike nurodytą dieną iki 7 val. ryto stambiagabarites, pavojingas atliekas ir buitinę elektroniką turi išnešti prie savo gatvės / sklypo ribos, gerai matomoje vietoje. Atliekos bus surenkamos tik iš užsiregistravusių gyventojų!
Marijampolės savivaldybės gyventojų individualiose valdose susidariusių stambiagabaričių, pavojingų atliekų ir buitinės elektronikos surinkimo grafiką 2023 metams rasite: https://maatc.lt/atlieku-isvezimo-grafikai/marijampoles-sav/
Opiausia problema šiandieną kartoninių dėžių rūšiavime – ar tai dar vis „misija neįmanoma“?
Rūšiuojant kartonines dėžes, svarbiausia prisiminti vieną dalyką: prieš išmesdami tokią pakuotę į rūšiavimo konteinerį, suplėšykite arba supjaustykite ją, kad konteinerio talpa būtų išnaudota kuo efektyviau.
Netinkamas sprendimas – pastatyti kartonines (dažniausiai didelių gabaritų) dėžes šalia konteinerių net ir tada, kai žinote, kad šiandien šios pakuotės bus surenkamos pagal grafiką.
Palikę stambias kartono pakuotes prie bendrojo naudojimo konteinerių, galite suklaidinti kitus gyventojus: kai kurie iš jų, tikėtina, manys, kad šioms atliekoms skirtas konteineris jau yra pilnas, tad atneštas šiukšles gali padėti šalia jo ar išmesti į bendrąjį, komunalinėms atliekoms skirtą. Be to, toks atliekų palikimas šalia konteinerių ne tik atrodo neestetiškai, bet gali jums užtraukti ir baudą – mieste įrengta jau ne viena stebėjimo kamera.