Savivaldybių atliekų tvarkymo taisyklėse numatyta, kad mišrias komunalines atliekas reikia išmesti į joms skirtus konteinerius, antrines žaliavas ir pakuotes išrūšiuoti ir mesti į rūšiavimo konteinerius, bioskaidžias atliekas pagal galimybes kompostuoti ar perduoti tvarkyti kompostavimo aikštelėse. Didžiosios atliekos, kurios netelpa į konteinerius (seni baldai, kilimai, namų apyvokos reikmenys, remonto atliekos, sena buitinė technika ir pan.), turi būti pristatytos į visose savivaldybėse veikiančias didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kuriose jos iš gyventojų priimamos nemokamai.
„Pastebime, kad didžioji dalis gyventojų elgiasi deramai ir atsakingai, didelių gabaritų atliekas pristato į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, – sakė UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotojas Tautvydas Zaveckas. – Tačiau atliekų tvarkytojai vis dar surenka nemažus kiekius ne vietoje išmestų didžiųjų, elektros ir elektronikos atliekų, senų padangų, už kurių pristatymą į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles esame priversti operatoriui sumokėti visų mokesčių mokėtojų pinigais“.
Dažniausiai po nakties prie konteinerių aikštelių atsiranda senų baldų krūvelės, ten pat paliktas senas klozetas ar sugedęs šaldytuvas, būsto remonto atliekos. Taip atliekomis atsikratantys gyventojai pažeidžia atliekų tvarkymo taisykles ir yra administracinių nusižengimų kodekso pažeidėjai.
Iki šiol tokie pažeidėjai, jeigu būdavo išaiškinama jų tapatybė, dažniausiai pirmąkart nusižengus susilaukdavo administracinių nusižengimų kodekse numatyto įspėjimo.
Seimas prieš keletą dienų pakeitė administracinių nusižengimų kodekso 367 straipsnį. Pakeistame straipsnyje numatyta, kad savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas pirmą kartą užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų. Todėl pažeidėjai negalės būti įspėjami, o iš karto susilauks baudų. Pakartotiniai nusižengimai bus vertinami dar didesnėmis baudomis.
Pažeidėjus nustatyti irgi nėra sunku: beveik visos savivaldybių centrų viešosios erdvės yra stebimos vaizdo kameromis, todėl išmesti atliekas ne tam skirtose vietose nepastebėtiems nepavyks. UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras savivaldybėms yra išdalijęs dar apie 50 kilnojamųjų vaizdo stebėjimo įrangos komplektų, kurie visą parą fiksuoja aplinką problematiškiausiose atliekų surinkimo vietose – prie kapinių , sodų, garažų bendrijose.
Liucija Burbienė,
UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro prevencinės veiklos organizatorė